Omega 3 a imunita
Ovlivnění imunitního systému suplementací Omega 3 je zajímavé jednak pro imunitu samou, jednak pro možný podíl imunitních reakcí na zánětlivé genezi aterosklerózy. Bylo prokázáno, že antiinflamatorní účinek se skutečně váže na Omega 3 mastné kyseliny. Dlouhodobá aplikace rybího oleje nebo koncentrátu Omega 3 vede k průkaznému zlepšení imunitního systému. Zlepšení lze pozorovat i u zdravých jedinců, kdy případné disbalance jsou díky dietě bohaté na Omega 3 mnohem dříve a účinněji vyrovnávány. EPA ve vyšších dávkách zkracuje průběh zánětlivých procesů.
Omega 3 a centrální nervový systém
Psychiatrická onemocnění se váží především ke schizofrenii a bipolární poruše. Suplementace rybím olejem v dietě, indikována původně ze zcela jiných důvodů vedla ke zjištění, že se dostavil příznivý účinek i v oblasti funkcí CNS (paměť, vybavování si), zlepšily se také komplexní vztahy jedince ke společnosti, vzrostla zájmová aktivita atd. Neuringer objasnil, že se jedná o Omega 3 mastné kyseliny, především o DHA, která je pro vývoj CNS jedním z esenciálních substrátů. Nedostatek esenciálních mastných kyselin v průběhu zrání CNS vede k retardaci tohoto procesu. Vzájemný poměr v membránách obou řad nenasycených mastných kyselin (tj. Omega 6/Omega 3) a pravděpodobně i jednotlivých mastných kyselin (EPA, DHA) je zřejmě důležitý pro funkci CNS.
Omega 3 a těhotenství
Vliv Omega 3 mastných kyselin na plod v průběhu těhotenství začal být podrobněji zkoumán teprve v osmdesátých letech. Impulsem byla zjištění dánských výzkumníků, kteří popsali, že ženy žijící na Faerských ostrovech rodily v průměru o 194 g těžší děti a jejich těhotenství byla v průměru o 4 dny delší než u žen v Dánsku. Přirozená strava na Faerských ostrovech obsahuje více Omega 3 mastných kyselin než v Dánsku. U Omega 6 mastných kyselin je však tomu přesně naopak. Z tohoto důvodu i obsah mastných kyselin v plasmě (zejména pak poměr Omega 3 a Omega 6) je významně vyšší u žen žijících na Faerských ostrovech ve srovnání s Dánskem. Studie popisuje, že Dánky, které přizpůsobí svou stravu směrem ke zvýšení poměru Omega 3/Omega 6 alespoň o 20 %, mohou očekávat prodloužení doby těhotenství o 5,7 dne. Dle populačních studií je vysoká konzumace ryb (rybího oleje) spojena s nižším rizikem vzniku depresí včetně depresí poporodních. Zvláště během posledních 3 měsíců těhotenství předávají matky svým plodům velké množství esenciálních mastných kyselin, jež jsou důležité pro vývoj mozku plodu. Čerstvě po porodu mají rodičky pouze poloviční hladiny Omega 3 mastných kyselin v krvi a u kojících matek jsou tyto koncentrace často mnohem nižší. Mateřské mléko obsahuje vysoké množství Omega 3 mastných kyselin. Během vývoje plodu je značné množství DHA akumulováno v šedé hmotě mozku a ve vizuálních elementech retiny. Snížená nabídka DHA v těchto tkáních vede k potlačení vizuálního a psychomotorického vývoje plodu. Je proto logické, že výzkumům stravy během mateřství resp. obsahu DHA ve stravě byla věnována pozornost. Právě složení stravy během mateřství je rozhodující mírou zodpovědné za obsah DHA v mateřském mléce. Zjistilo se, že obsah DHA v lidském mléce je silně proměnlivý a to až desetkrát, kdy nejnižší hladiny jsou u žen, které nemají téměř žádný příjem DHA a naopak nejvyšší u těch, které mají vysoký příjem DHA. Rovnovážný příjem Omega 6 a Omega 3 mastných kyselin je z hlediska optimálního růstu, vývoje mozku a retiny a z hlediska dlouhodobé minimalizace rizika chronických chorob jednou z nejdůležitějších aspektů kojenecké výživy.
Omega 3 ve výživě
V ČR je množství prodaných potravin na jednoho obyvatele téměř o polovinu vyšší, než je požadavek racionální výživy. Alarmující je vysoká spotřeba tuků a zároveň nedostatečný příjem nenasycených mastných kyselin, především Omega 3. Omega 3 jsou obsaženy v lososu, makrele, sledi, pstruhu. Obsahují je vlašské ořechy, řepka, sója a jejich oleje.
Omega 6 obsahují slunečnicová semena, pšeničné klíčky, sezam, vlašské ořechy, sója, kukuřice, některé druhy margarínů.
Fyziologický stav člověka je z významné části podmíněn poměrem esenciálních mastných kyselin řady Omega 3/Omega 6. Za optimální považujeme poměr do maximálně 5:1.
Prokázané účinky EPA a DHA na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění vedly American Heart Association (AHA) k doporučení:
V primární prevenci jíst minimálně 2× týdně rybí maso.
U pacientů s prokázaným kardiovaskulárním onemocněním podávat 1g EPA a DHA denně, přednostně z rybích olejů, včetně podání dietetik – doplňků stravy.
U pacientů s hypertriglyceridémií podávat 2 – 4g EPA a DHA denně ve formě kapslí – doplňků stravy.
Doplňky stravy
Doplňky stravy, neboli funkční potraviny, obsahují biologicky aktivní látky s očekávaným pozitivním efektem na lidské zdraví. Jde zejména o vitamíny, minerální látky a stopové prvky, některé typy Omega 3, aminokyseliny, vlákninu, kultury probiotických bakterií a další. Řadí se mezi funkční potraviny, i když mají lékovou formu (tablety, prášek, kapsle, olej).
V současné době je na trhu řada přípravků obsahujících vysoké množství Omega 3 jako třeba Udo`s Oil Blend od Kanadské firmy Flora/Udo`s Choice.
Martin Petro WNBF Pro
www.florahealth.com
www.udoschoice.cz
www.martin-petro.blogspot.cz